Mindannyian ismerjk a maratoni fut trtnett: Kr. e. 490-ben Miltidsz seregei Marathnnl legyztk a tlerben lv perzskat. A perzsa hajhad ezutn Athn al hajzott, hogy bevegye a vdelem nlkli vrost. A futnak azrt kellett idben rkeznie, hogy riassza az athniakat. vrost. Ms trtnszek szerint az egsz grg sereg rohant vissza Athnba sikerrel megvdeni a hazt, ami taln mg nagyobb hstett. Annyira, hogy az els jkori olimpin, 1896-ban Athnban mr versenyszm volt a maratoni futs a maga 42,195 kilomtervel. A gyztesnek antik mintra letre szl tel-, ital-, ruhaelltst ajnlott fel a vros, st felajnlottak hintt lval, kecskt legelvel, de egymilli arany drachmt s a stadionpt a lnya kezt is! A grgk szerencsjre hazai sportol lett a gyztes, de meg kell emltennk, hogy a harmadik helyezett a magyar Kellner Gyula lett.
Alapveten hromfle komoly baj szokott trtnni hossztvfuts kzben. A leggyakoribb ezek kzl a vzmrgezs.
Megdbbent, nem? Azt gondolnnk, hogy ppen a kiszrads okoz problmkat, hiszen a fut hrom-ngy rn t izzad ppen azrt, hogy ezt elkerlje. Iszik is, amennyi belefr s ebbl lesz a baj: az izzadsggal st is veszt, m a folyadkkal nem ptolja azt (kinek van kedve ss vizet inni?). Radsul az extrm megterhels miatt a vese nem vlasztja ki a vizet, ezrt abbl felesleg lesz a szervezetben, s ebben a sok vzben alig lesz ntrium. A kvetkezmny az agy dmja, ami akr hallos is lehet. Teht figyelni kell a kiszrads megelzsre, de sokkal nagyobb baj a tlhidrls, ezrt mrtkkel kell inni, szakemberek szerint maximum 4-8 decilitert rnknt, valamilyen sportitalbl, ami tartalmaz ionokat is!
A szvroham a msodik helyen ll a hallos szvdmnyek kztt. Szinte mindig olyanoknl lpfel, akiknek mr a futs eltt van egy vagy tbb rizikfaktoruk, teht teljesen egszsgesen nem kell erre szmtani. Kutatsok kimutattk, hogy az extrm ignybevtel megemeli a vrben a vralvadst elsegt faktorokat, amik ilyenkor fokozott trombzis- s infarktushajlamot okoznak. Egszsges emberben nem trtnik semmi, de akinek radsul relmeszesedse vagy ms alapbetegsge van, szmthat komoly szvdmnyre.
A hguta ritkbb s kevsb gyakran slyos. Lnyege, hogy a sport okozta kifejezett htermelst a szervezet az izzadsggal nem tudja elg gyorsan elvezetni, a test hmrsklete megemelkedik, ami az agy mkdst krosan befolysolja.
A maraton szmos egyb, br nem olyam komoly problmt is okozhat
Egy ilyen hossz tv lefutsa annyira megterheli a szervezetet, hogy az egsz test mintegy "begyullad", vlaszul az ignybevtelre. Szmos mreganyag szabadul fel, rengeteg kros rtk mutathat ki a vrben, minden szerv kszkdik, szlltja a bomlstermkeket, prbl regenerldni. A mozgsszerveket is hihetetlenl megterheli a hossztvfuts, a meglv apr srlsek risi problmv vlhatnak, akr maradand kvetkezmnyekkel. Ugyanakkor azt is kimutattk, hogy egszsges emberekben a maraton lefutsa nem okoz semmilyen zleti, izom- vagy csontkrosodst. Mint minden megterhels, a maratoni futs is "lenullzza" az immunrendszert, teht utna nagyobb esllyel lehet szmtani megbetegedsre.
Lthatjuk, a hossztvfuts nem jtk. Egy "maratoni orvos" mondsa szerint olyan, mint "egy j dolog tladagolsa". De az is nyilvnval, hogy megfelel s felels felkszlssel biztonsgosan lefuthat. Legtbbszr egy mr meglv llapot, betegsg szksges ahhoz, hogy a maratoni futs miatti megterhels bajt okozzon. Teht aki nekivg a tvnak, annak meg kell gyzdnie arrl, hogy egszsges. Felttlenl vegyen rszt orvosi vizsglaton, gyzdjn meg szve, rrendszere, zletei egszsgrl. Ha ez rendben van, gondos, hnapokig tart felkszlssel vgjon neki az embert prbl feladatnak.
Egy jl megtervezett s fegyelmezetten kivitelezett felkszlsi edzsterv utn a szakemberek szerint brki le tudja futni a maratont.
dr. Kllay Krisztin |